top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTezer Aktay

Camp Confidential: America’s Secret Nazis

Nazi faşizmi karşısında Almanya'dan son anda kaçan genç bir Yahudi'nin Amerikan askeri ve vatandaşı olduktan sonra gizli bir "esir" kampında görevli olmasını konu alan Netflix belgeseli.


Animasyonlar ve anlatım dili çok güzel. Süre de ideal. Yağ gibi bir oturuşta akıyor. Genç Yahudi askerin hayatını mahveden Nazi'lerin tatil köyü yaşantısını izlerken kendiyle olan çatışması ve durumu sorgulamasını çok tadında ve etkileyici vermişler. Gerçek olaylara dayanması karakterle bu kısa sürede bile olsa bağ kurmamızı sağlıyor.


Düşünsene. Toplama kampında ailesini kaybetmiş, vatanını ve evini kaybetmiş 17 yaşında bir gençsin. Belkide binlerce insanın ölümünden ve V2 roketlerinin yapımından sorumlu olan kişiyi (Wernher von Braun) ipe sarılı görmek istiyorsun. Onun bir savaş suçlusu, bir canavar olduğunu düşünüyorsun. Fakat gözlerinin önünde bir tatil yapıyor. Amerika ve Sovyetler arasında paylaşılamayan, kazanılmaya çalışılan bir mücevher değeri görüyor. Bu insanı gerçekten yıpratır ve hayatı sorgulatır.


Belgesel bu kısa sürede bile bu çatışmayı güzel yansıtıyor. Ve aslında 40 dakikanın tüm özetini tek bir cümle ile veriyor.


"İyi işler başarmak için, kötü işler yapılabilir mi?"


O günlerde binlerce insanın ölümüne sebep olan, yapımında Yahudi esirlerin çalıştığı V2 roketlerinin yıllar sonra insanlığın Ay'a gitmesini sağlayacak Apollo projesinin temellerini attığını kimse tahmin edemezdi sanırım. Bilimin, teknolojinin ve medeniyetin biraz müthiş bir ivme ile ilerlemesine katkı sağlayacağını.


Yine aynı vuruculukta politikanın dini, imanı, ideolojisi olmadığını çok güzel işlemişler. Von Braun bir Nazi miydi? Bir Amerika'lı mı? Bir Polonyalı mı? Bir bilim insanı mı? Bir canavar mı?


Ya da kimin elindeyse ona göre şekillenen bir "alet" mi? Nazi'lerin elinde bir ölüm makinası. Amerikalı'ların elinde Soğuk Savaş'ta öne geçmeyi sağlayacak bir teknoloji silahı.


Benden 5 üzerinden 3,5 aldı. Akışı, kısa ve net oluşu, animasyonları sayesinde.


Comments


bottom of page