top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTezer Aktay

Havaya Bayrak ÇizmekMerhaba arkadaşlar. Tabii ki benim fikirlerim çok önemli ve herhalde en doğrusunu ben biliyorum. Sormanız hata.


Duymuşsunuzdur. Gökyüzüne kocaman bir Türk Bayrağı çizdik. Sektörde baya ses getirdi. Millet gurur duydu, “yuppi” dedi. "Ne güzel çizdik” dedi. “İşte bu, heyyooo” dedi.


Bana inanılmaz boş geldi bu iş. Ve anlamsız. Tabiri caiz ise “Aylak bakkal..” hesabı.

Kafamdaki deli soru şu?


Bununla neden gurur duyduk?

Kimse “çizemezsin” demedi. Uçak bu yani. Rotayı çizdikten sonra bayrak da çizersin, pokemon da, orak çekiç de, Murat Övüç portresi de.


Yani insanlar neden THY Mars seferlerine başlamış gibi gördü bu işi?

Kaldı ki bu bir uçak. Su da yakmıyor. Kim bilir kaça mal oldu. Ankara, konya arası git gel, manevra falan yaptırdık koca bir uçağa.


Ortada bir görsel şölen, haz da yok.


Yani Türk yıldızları gibi bir şey olsa. Çık balkona izle. Keyiften kafayı ye. Duyu organlarına hitap etsin. İki uçak birbirlerine o kadar yakın uçsun ki, Türk pilotlarının gücü, eğitimlerinin gücü belli olsun. “Ulan” de içinden “başka milletin pilotları bunu yapamaz, helal” de. Gururlan.


Böyle bir şey de yok. Koca uçak gökyüzünde git gel yapıyor ve bunu Twitter’da painte çizilmiş gibi izliyorum.

Böyle bir kriz dönemi yaşarken, insanlar işten çıkarılırken, 1000 TL için PTT önünde birbirlerini ezerken biraz daha “bu atmosfere uygun” bir iş çıksaydı. Gökyüzünde boşluğa giden bu bütçe daha hayırlı yerlere gitseydi keşke.

“Bizim böyle böyle bir projemiz vardı. Bize şu kadara mal olacaktı. Onu iptal ettik ve bu parayı işinden edilmiş vatandaşlarımıza …. “ gibi bir şeyler denseydi. Tabii ki sallıyorum şu an ve ayakları daha yere basabilir. Ama ne bileyim. Bu biraz “Arap yağı bol bulunca..” değil mi? Cidden anlayamıyorum.

Çizilen en büyük bayrakla, yapılan en büyük heykelle v.b. sembolizm duygularla değil de mesela şeyle gurur duysak; aşıyı bulsak? Çıldırsak. Göğsümüz kabarsa. Tüm manşetlerde, yabancı basında Atatürk’ün o meşhur hekim sözü olsa? Her dilde.


Tabii ki özel bir marka ile devleti bir tutmak mantıklı değil. Kendi bütçesi, kendi parası yani de işte aman ne bileyim ya.

Yaşlandıkça Yılmaz Özdil gibi oluyorum.

Bir de ne belli Türk Bayrağı’mız olduğu. Renk yok ki. KKTC, Tunus veya Pakistan da olabilir?

Ne mutlu size yine hayatınızda hiçbir şey değiştirmeyecek düşüncelerimi öğrendiniz.

Sevgiler.


T.


Comments


bottom of page