top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTezer Aktay

Tarihin en büyük tasarım hatası?

Tarihin en büyük tasarım hatası ve Apple gibi öncü bir şirketten beklenmeyecek bir rezillik mi? Yoksa çok ince görülen ve asla fark etmediğimiz bir mesaj mı?

Teslim süresi çoktan geçmiş işini bitirmek için canla başla çalışırken birden Magic Mouse’un tık diye duruyor. Saç baş yolmalık bir an. Sinir krizinizi burada mı alırsınız paket mi yapalım?

Hemen Magic Mouse’unu böcek gibi ters çevirip şarj etmeye başlıyorsun ve doğal olarak o an kullanamıyorsun. Hayatımıza onlarca yenilik katan hep bir adım önde olan şirket bunu nasıl yapar? Bu nasıl bir tasarım hatası? İki lafından biri “simple is the best” olan şirket nasıl olur da 2023 yılında bana Magic Mouse çevirtir?

Bununla ilgili şu minvalde bir makale okumuştum;

Şirket görsel işler ile uğraşan kişilerin nasıl kendilerini ikinci plana atabildiklerinin ve ne kadar çok fedakarlıkta bulunabildiklerinin farkında.

Bu “bilinçli tasarım hatası” ile bir nevi “zorunlu mola” veriyorsun aslında. Belki de o iş stresinin ve yetiştirme telaşının ortasında kendine hak görmediğin bir bardak suyu içiyorsun, kalkıp bir iki tur atıyor ve nefesleniyorsun.

Diğer nokta ise “aman tanrım Magic Mouse şarjım bitti ve 4 saat çalışamaz haldeyim” gibi bir şey yok. Yaklaşık bir dakikada %15 gibi bir doluluk oranına ulaşıyor ve bu oran da saatlerce tekrar çalışabilir hale getiriyor cihazı. Böye güçlü ve tatlı bir alt metin için gayet makul bir süre.

Sonuç olarak ortada Apple’dan beklenmedik inanılmaz bir tasarım hatası mı var? Yoksa modern dünyadaki çalışma hayatına çok güzel bir mesaj ve oldukça başarılı bir tasarım mı?

Iban’ımı özelden iletiyorum Tim Cook’cum. Nurlar içinde yatsın rahmetli Jobs böyle savunamazdı seni.


Kommentare


bottom of page