top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTezer Aktay

Top Gun: Maverick

1986 yapımı "Top Gun" filminin devamı olan filmin yönetmeni Joseph Kosinski.

Filmde ilk filmin de ana karakteri olan Pete Mitchell'ın hikayesini izliyorum.

Tom Cruise'un canlandırdığı eski toprak Maverick, hala savaş pilotu olarak görev yapmaktadır ve yeni nesil pilotlar yetiştiren bir eğitmendir. Filmde zorlu bir görevi üstlenecek elit pilotları eğitmekle görevlendirilir. Bu eğitim sürecinde yaşadıklarını, yaşayamadıklarını ve yaşayacaklarını sorgular.


Genelde böyle serilerin devamı tırt olur. Ama Maverick çok iyi olmuş. En büyük başarısı çok klasik bir Hollywood akışını izlenebilir şekilde işlemiş. Seçilen müzikler sahnelerle çok uyumlu bu artı bir keyif kattı hep.


Vıc vıc aşk kısmını az tutmuşlar bayıldım. Genelde bu tarz filmlerde benim gibi "pöffffff" diyerek hikayeye hiçbir şey katmayan love kısımlarını atlayanları rahatsız etmeyecek şekilde.


Sadece karakterlere belki bir tık daha fazla girilebilirdi. Rooster ve Hangman çatışması, Bob ve Phoenix ilişkisinden çok güzel enstanteler çıkabilirmiş. Genel olarak beklentimin çok çok üzerinde çıktı. Keşke daha önce izleseymişim.


Filmin renk tonları çok sarıydı. Genelde Hindistan, Pakistan, Afganistan filmlerinde tercih edilen o aşırı sarılık yer yer rahatsız etti. California gibi cıvıl cıvıl bir şehirde İslamabad renk tonu neden seçilmiş anlamadım. Çoğu sahne Netflix'teki şu aşırı sarı tonlarda yapılan aksiyon filmi Extraction gibiydi.


Toparlamak gerekirse; işte sahalarda görmek istedeğimiz Hollywood bu.Comentários


bottom of page